UX od Petra S.

Zajímá vás jak návrhovat řešení, která uživatelům nebudou stát v cestě? Chcete se poučit, jak se vyhnout slepým cestám, které již prošlapali jiní před vámi? Tak se podívejte na Vše o UX designu, kde vycházejí články, které bouchají hřebíky přímo do hlaviček!

Úterý 28. ledna 2020 - 15:24 - Trvalý odkaz - Komentáře

Nově na PHP7 a s UTF8

Bloxxy jsem si přepsal do PHP7 – čest hodinám stráveným v dokumentaci PHP a hledáním příkazových náhradníků k PHP 4. Kompletně jsem to tu přeoral do UTF-8. Ne, že byste to jako čtenáři nějak poznali, ale má radost je nezměrná.

Dále bude pokračovat zvelebení šablon a nasazení responze. Ne, že by to někdo očekával, ale proč ne, že? ;-)

Sobota 15. září 2018 - 21:24 - Trvalý odkaz - Komentáře

Kubova hra:

Tuto sofistikovanou kravinu jsem našel u jednoho Tichého hocha. Odkázal na ni s varováním – a já varování nedbal.

http://kubovahra.chytrak.cz/

Pozor, spoilery!

Na žádost jednoho čtenáře odsunuji začátky řešení ještě o kus dál. A dál…

a ještě dál…

už to bude stačit?

a jsme tu:

Tak jako pakárna, že? Přepsat kus textu do adresního řádku zvládne i pako. Tedy i já.

Jsme na prvním kroku.

To si o sebe přímo říkalo, že? Šup tam s číslem 2.

http://kubovahra.chytrak.cz/2.html

Není to zas tak těžké. V textu píše "dva", opusťme číslovky, hurá písmena.

http://kubovahra.chytrak.cz/tri.html

Hele, tak už opouštíme i češtinu. Nu, proč ne? Angličtinu na Tebe!

http://kubovahra.chytrak.cz/four.html

Čtyři pětky, nebo pět pětek? Co myslíte?

http://kubovahra.chytrak.cz/55555.html

Zde už si říkáte, zda mu hráblo, či ne. A tu si všimnete, že jedno písmeno – takřka královnino – chybí!

http://kubovahra.chytrak.cz/q.html

Takže jsme v říši Římské. VII vole.

http://kubovahra.chytrak.cz/vii.html

Studujete chybící gramatiku v produktu mBank na strašení? Ne, mDěs to není, zkusme mso,

http://kubovahra.chytrak.cz/mso.html

Ejhle, tohle už je skoro čtverec o hraně osm. Co bude z devítky na druhou?

http://kubovahra.chytrak.cz/81.html

I vy binární dvoustavníku. 1010

http://kubovahra.chytrak.cz/1010.html

Ha, no jo, ale co tím myslíš? Kluk? Zamilovanec? Spodek?

http://kubovahra.chytrak.cz/spodek.html

Spodem to byl! A tady to vypadá, že nic není. Kulové nic, označme vše na stránce (drsňáci se podívají do kódu).

http://kubovahra.chytrak.cz/shjp.html

Aha, to je jako datum svátku? Tak asi strýček Google napoví… Judita!

http://kubovahra.chytrak.cz/judita.html

Neptun! Král ztroskotaných mořeplavců.

http://kubovahra.chytrak.cz/neptun.html

14? To jako další bude 15?

http://kubovahra.chytrak.cz/15.html

Fakt že jo, asi se mu spálily mozkové buň… moment, tohle je Pí – to jako kus pí? Strýčku Google! 8979323846 bych z hlavy nevěděl.

http://kubovahra.chytrak.cz/8979323846.html

Lámed? Co to proboha je? Po 14 je 15 a teď LÁMED? To je hebrejština, či co? Tady už jsem na pár minut vytuhnul… Aha, takže po ל následuje מ – což je mém. Tohle už nebylo tak jednoduché.

http://kubovahra.chytrak.cz/mem.html

A je tu Cl – tedy chlór. Je 17, otázka je to 17, cítím pevnou půdu pod nohama. Argon je další!

http://kubovahra.chytrak.cz/argon.html

Koukám jako tvrdé Y na vyjmenovaná slova. Na první vyjmenovaná slova. Jaké by to jen mohlo být?

http://kubovahra.chytrak.cz/byt.html

Jako nápověda je 19? Moment, titulek stránky je nějaký ukecaný! Být HTML kodér má i své výhody. Všímáte si kravin okolo.

http://kubovahra.chytrak.cz/level20level.html

Jo, tak přes tuto otázku se bez pohledu do kódu stránky jen tak nedostanete. Jakou jinou logickou vazbu vidíte v této URL?

http://kubovahra.chytrak.cz/kkcneasi.html

255, 242, 0? Jako RGB chápu, ale… OK, podíval jsem se na kód a docela září. Chceš angličtinu, pantone kód? Nebo stačí jen česky? Stačilo česky!

http://kubovahra.chytrak.cz/zluta.html

Na toto koukáte jak tele. To je jako zakódováno 22? sdfsdf? A pak si jako kodér řeknete, že kouknete stránce pod sukni… Hele, on je tam na f odkaz!

http://kubovahra.chytrak.cz/ffssfdf.html

Mor. Moje několikaměsíční zamrznutí, zhouba, Nemesis, která se rozhodla trumfnout výkony Erínye! 2b3c. Na stránce 23. To je logicky 2b4d. Ne? Tak bd, bez čísel? Ne. Hexa kód? Ne. Unicode znak něčeho jako ryba? Ne. Cosi z chemie? NE! 2b3D? NEEEE!!!

Hledal jsem všemožné významy. Zasekl jsem se a to jako že na dlouho. Zkoušel jsem najít klíč v posloupnosti ffssfdf.

Nakonec jsem se rozhodl, že by to mohla být nějaká čtyřznaká kombinace čísel a písmen. Naprogramoval jsem si permutátor a jeho výsledek nechal druhý

http://kubovahra.chytrak.cz/0000.html

do

http://kubovahra.chytrak.cz/zzzz.html

testovat. Vygenerovalo to soubor 63 825 408 bajtů veliký o rozsahu slušných 1679616 řádků. A já ho pustil na ten server, ať už to z něho vymlátí i kdyby ho to mělo položit.

U http://kubovahra.chytrak.cz/1010.html skript prokázal kódem OK 200, že funguje (a stránka existuje).

a u http://kubovahra.chytrak.cz/3c4d.html mi spadla brada.

Vzpomněl jsem si na 14. Následovala 15. Tohle nebyla ani chemie, ani hebrejština, barva, hexa kódování, zkrátka nic sofistikovaného. Jen mne zmátlo, že 23 má v sobě 2b3c. A čekal jsem kodovanou odpověď. Rozhodně ne pokračování posloupnosti, tedy něco tak ubohého jako 3c4d.

Nemesis nebyla rafinovná, s tváří důmyslně propracované elegantní složitostí. Byla bezduchá, tupá a nezajímavá jak posun písmen v abecedě.

http://kubovahra.chytrak.cz/3c4d.html

pí 22/7 pí – hm, pípípí!

http://kubovahra.chytrak.cz/pipipi.html

Jako slovy 25? Po Lámed, Uranu, Chlóru, dnu v kalendáři je tu dvacetsest? Po ubohém posunu 2b3c na 3c4d a slepičím pipipi je tohle závěr?

http://kubovahra.chytrak.cz/dvacetsest.html

Bohužel.

Jo, ENDE PENDE!

Hra mne bavila, obohatila, měla náboj. Byla postupně těžší, představovala výzvu. Prověřovala důvtip, odhodlání, znalosti i rafinovanější cesty k cíli. Byla podlejší, zajímavější a v okamžiku, kdy člověk čeká něco ve smyslu finální odpovědi na otázku vesmíru, života a vůbec… dostanete 3c4d, pipipi a dvacetsest.

Holt to člověk musí brát jako titulky po filmu.

Neděle 1. března 2015 - 18:56 - Trvalý odkaz - Komentáře

Krásný rozhovor z WebExpo2010 s Davidem Grudlem o životě, vesmíru, Brblovi a vůbec

Ono tam toho o Brblovi naštěstí zas tak moc není. Rozhovor je to krásný, milý a vtipný. Dozvíte se něco o Nette a školení, o výletech, přítelkyni, psovi atd. Pokud máte chvíli času a chuti zasmát se i na můj účet, šup tam:

Digit #53: David Grudl “uncensored” z WebExpa

Pondělí 27. září 2010 - 10:46 - Trvalý odkaz - Komentáře

Dívka s lemurem

Byl jsem s digitálním fotoaparátem lovil zajímavé lidi. Jednu dívenku jsem cvakl i s jejím lemurem a protože nechci být popotahován po soudech za obtěžování 87), sdělil jsem jí pouze adresu těchto stránek — fotografie tu na ní bude čekat.

Pokud jsi adresu nezapomněla, tento článek našla a chtěla bys onu fotku větší (třeba pro tisk), nebo máš zájem i o ostatních 7 fotek, stačí si o ně napsat (e-mail na mne tu jistě najdeš). Kontrolní otázka pro identifikaci — nehodlám Tvé fotky posílat jen tak do světa — je, kde jsem Tě fotil (co to bylo za akci) a co jsem měl u sebe srandovního.

Dívka s lemurem

Sobota 10. dubna 2010 - 23:22 - Trvalý odkaz - Komentáře

Vista se to konečně naučila bez drátů

Ano, je tomu tak. Bez mého přičinění, ale za asistence mnoha aktualizací se konečně podařilo rozchodit i Wi-Fi. Windows Vista se tak konečně dostala co do funkčnosti sítí po bok Ubuntu 9.04 a Windows XP, kde to fungovalo hned a bez problémů. Při pohledu na datum minulého příspěvku si ale říkám — že to ale trvalo…

Pátek 4. září 2009 - 14:18 - Trvalý odkaz - Komentáře

Poloviční Vista Vidi Vici – FTP Vista problém na ASUS WL 500gX

Windows Vista Home Premium dokáže zavařit. Po připojení kabelem k domácímu routeru Asus WL 500gx (řečenému též deluxe) se odmítaly programy – dosud bezproblémově pracující na Windows XP – připojit k FTP. Zkolabovaly na LISTování. Jmenovitě programy FileZilla a PSPad.

Muka hledání, googlení a řešení stále v nedohlednu. Nakonec (až po několika týdnech) jsem se rozhodl vyzkoušet update firmwaru zmíněného Asusu.Na stránce http://oleg.wl500g.info/ jsem nalezl novější verzi 1.9.2.7-9, stáhl, prsknul ji tam a světe div se, zabralo to. FTP vylistuje soubory i na Vistách a FTP se konečně dá používat.

Zbývá vyřešit neochotu Vist připojit se k Wifi milého Asusu. Wifi, do které se mi podařilo připojit 2 notebooky s WinXP a dokonce jsem připojil i stroj s Linuxem (na mou osobu výkon). Jen Vista odolává a strýček Google na mé dotazy zarytě mlčí. Asi se špatně ptám…

Středa 28. ledna 2009 - 23:16 - Trvalý odkaz - Komentáře

O vítězství a prohře

Může člověk zvítězit nad zrůdou? Co všechno musí obětovat? Neztratí tím své lidství? Nestane se aktem vítězství tím, co právě porazil? Co všechno člověk musí ztratit, aby byl ochoten začít hledat? A budu za rok, až si přečtu tyto řádky, vědět odpověď alespoň na některé otázky? Hledáte smysl? Není to jen tím, že málo spím? Čtete tyto řádky? Zkuste to výjimečně i mezi nimi…

Pondělí 10. března 2008 - 23:32 - Trvalý odkaz - Komentáře

Čtení mezi řádky

Často jsem o čtení mezi řádky slýchal. Lidé hledají v textu význam, ten původní, ten, který nese hlavní myšlenku nezdeformovanou slovy, která ji popisují a předávají dál. Umět číst mezi řádky je užitečné, člověk si může všimnout toho, co je mezi nimi skryto. Je tu ale ještě druhá stránka této schopnosti. Když se zaměříte jen mezi řádky, budete číst linky a samotný text vám uteče.

Ten, kdo čte jen mezi řádky, přichází o vlastní sdělení a nachází jen to, co chce vidět. Někdo v dobrém, někdo ve zlém. Přesto jsou kořenem všeho nedorozumění právě slova. Slova, která nevhodně interpretována převrátí naruby původní význam a dál už nesou jen pokřivený zrcadlový obraz původní teze.

Proto je tak těžké dobře napsat zákon. Ten by měl být proti "čtení mezi řádky" odolný. Některé texty je nutné číst s hledáním informací mezi řádky. A jiné je prospěšné číst po řádku, slovo od slova. Jinak se z pohádky může stát horor :-)

Neděle 24. února 2008 - 11:47 - Trvalý odkaz - Komentáře

Cena za štěstí

Jsou lidé a lidé. Jsou lidé šťastní a lidé nešťastní. Jsou lidé veselí, zamilovaní a plní krásných myšlenek, a jsou lidi zlomení, v troskách svého bytí a křečovitě se usmívají do okolí, aby je někdo nedorazil.

Jaká je cena za štěstí? Má člověk právo nechat za své štěstí platit někoho jiného? Má člověk právo opakovaně ubližovat a chovat se jako parazitický emocionální upír? Právo neprávo, člověk má tu možnost. Má možnost ničit, ubližovat, někdy i zabít.

Nyní jsem krutě poznal a už vím, co jsem celá léta podvědomě tušil na prahu uvědomění. Štěstí zrozené z neštěstí jiného nemůže zůstat bez skvrn. Stal jsem se skvrnou cizího štěstí, které vyrostlo z mé vlastní bolesti. Jsem skvrnou, a Vanish na mne neplatí. Tak jako krev, kterou ze svých rukou vrah jen tak nesmyje. I když je již rudé zbarvení pryč, stále je cítit, lepkavá, teplá, plná před chvílí utnutého života.

Uvědomte si, zač kupujete si své štěstí. Zda na něj máte právo, pokud cenu bude platit někdo jiný. Pokud za každý váš úsměv někdo další prolije potok slz. Unesete toto vědomí? Zlomilo by vás? Nebo si řeknete: "Mám Tě rád, ale sebe mám raději…"

Pátek 22. února 2008 - 22:01 - Trvalý odkaz - Komentáře

Archiv tohoto blogu