O Budulínkovi


Chcete si nechat pohádku přečíst? Stáhněte si ji namluvenou (2.4MB, formát ogg). Nejde Vám přehrát? Zkuste Winamp.

Dědečkovi a babičce se narodil chlapeček. Nechtějte po mě vědět, jak se tostalo, prostě se to stalo. Chlapeček vypadal jako špatně vyklopenej puding, a takmu začali říkat Budulínek. Nechtějte po mě vědět, jak na to jméno přišli, já jimříkal, že je to uhozený. A tenhle Budulínek rostl jak z vody. Byl každý den otrochu větší grázlík, ehm, tedy neposlucha.

Když bylo Budulínkovi sedm let, museli dědeček a babička do města pro novéplínky pro něj. Oba mu nakazovali:

„Budulínku, možná že sem přijde liška. Ne abys jí otvíral. Je to liškaBystrouška a je pěkně vykutálená. Už nás párkrát vykradla a zaneřádila námsvětnici.“

Budulínek se čertil, že přeci není blbej, aby otvíral nějakýmu zvířeti, kórkdyž může mít vzteklinu. Dědeček dal ještě Budulínkovi na čtení knížku o fyzicea vyrazil s babičkou do města.

Budulínek si četl. Zaujala ho gravitace, síly, ale nejvíc elektrika. Podlenávodu si sehnal ebonitovou tyč a začal se poohlížet po nějakém liščím ohonu. Anajednou se za oknem mihla liška.

„Ha, bude z tebe oběť vědy,“ křikl Budulínek, vyběhl ven a už řezalmilou lišku přes záda ebonitovou tyčí.

Když si myslel, že tyč dost nabil nábojem, vtrhl zpět do baráku a zkoušel,jestli tyčka přitahuje kousky papíru. Papírky se ale ani nehnuly.

„Asi jsem ji málo nabil,“ prohlásil nahlas Budulínek a už se hnalznovu ven a hledal lišku.

Ta, chudák, se už notnou chvíli plazila domů jen pomocí předních nohou. Zadní jístačil milý Budulín natřikrát zpřelámat. Budulínek se vydal po vyryté stopě, akdyž lišku našel, začal do ní řezat ještě víc. Když po půl hodině přestal, šelopět ověřit přítomnost statického náboje v tyči. Liška, která mohla hovořit oštěstí, že ji Budulín neřezal po hlavě, se začala plazit dál. Kožich měla samoudíru, z ocasu už jen půlku a zdravou už měla jen jednu nohu. Budulín ale zasnepřitáhl tyčkou ani papírek.

„Ta liška je nějaká vadná,“ prohlásil a vydal se po stopě.

To už ale liška mezitím dolezla do doupěte. Pomocí lékárničky první pomoci azdravé tlapy si začala obvazovat rány. Když tu najednou vtrhl dovnitř Budulínek,v jedné ruce třímal starou známou tyč a v druhé příručku fyziky.

„Nabijeme tyč o liščí ohon…“ začetl se a pak přenesl pozornost k lišce, která se marně snažila schovat pod postel.

Budulínek ji začal řezat hlava nehlava, až sám vysílením nemohl. Pak zkoušel, cotyč. Nic. Podíval se do knihy znovu.

„No jó, třením…“ zasmál se a uchopil do ruky liščí ocas.

A začal jím třít tu tyč tak vehementně, že se liška probrala bolestí, jak jíocas začal pomalu hořet. Statický náboj z tyče začal přitahovat úplně všechno aBudulínek byl konečně spokojen. Mezitím se vrátili domů babička a dědeček. Kdyžuviděli roztrhané haldy papíru doma a Budulínek nikde, bylo jim jasné, co sestalo.

„Unesla nám ho liška!“ plakala babička. „Tak to tedy přehnala !!!“ zařval dědeček, když mezi roztrhanýmpapírem našel i svoje hambaté časopisy – úplně rozškubané.

Vyrazili po stopě. Když uviděli tu hlubokou brázdu, babička hořekovala, že liškaurčitě slibovala Budulínkovi jízdu na ocásku a on bez helmy a chráničů si určitěněkde namlátil. Šli a šli, až došli k noře, ze které se ozývalo zvláštní hučení.

„Dědečku, co to je?“ ptala se babička. „Nevím…“ odpověděl dědeček a srdnatě vlezl do nory.

Sice se mu v tom úzkém vchodu trochu zašprajcoval zadek, ale nakonec se tamnacpal. Najednou bylo venku slyšet dědečkův řev. Když vylétl ven, měl popálenýobličej a všechny vlasy mu odstávaly od hlavy. Uvnitř totiž Budulínek třenímtyče o liščí ohon vytvořil tolik elektriky, kolik Temelín za 20 let, a děda sesvojí kovovou protézou posloužil jako dobrý zemnicí vodič.Babička se zhrozila, protože za dědou vylétly ještě asi tak čtyři blesky a lehcemu opekly pozadí. Ven vylezl i Budulínek, kterému ještě dlouho notně hučelo vmakovici od toho, jak se mu v ní statická elektřina usadila.


A liška? Poté, co si uhasila ukradeným minimaxem ocas, začala sekat dobrotu.Totiž, začala prodávat na poutích předražený sekaný turecký med…

Zpět na Brbla.NET

Pohádky:

Nalezli jste chybu?, Pošlete mi prosím popis výskytu dle syntaxe v sekci odchytávání Šotků.
Děkuji !!!