Komentáře k příspěvku EU je... (aktualizováno 13.11.2003 10:38).

Vložil martin, 2003-11-13, 14:29

Mno, je to pravda - zlepšit výběr daní, atd... Ale bohužel nikdo pořádně nepřišel na způsob jak. Tedy jak vybírat daně přímé. Proto se v nynější době Evropa uchyluje k trendu vydobývání peněz z daní nepřímých (DPH, atd.)a proto i ono vyrovnávání u nás. Nyní se uvažuje o tom (a možná že tomu tak i je), že od roku myslím 2005 by mělo dojít ke snižování základní sazby DPH (z nynějších 22% na 20? nebo 18? a v dalších letech by se v tomto trendu mělo pokračovat s konečným ustálením na možná 16% (to vážně nevím jistě - možná že na 18%). Takže - s výběrem přímých daní má problém celá Evropa. Ne jen ti naši \"brouci\" pytlíci (kteří se ale snaží). Tak to by bylo asi vše.

Zdravím Brblu!

Vložil Brbla [web], 2003-11-13, 15:51

Ano, to jsou trendy do budoucna. Ale kdo zaručí, že zas nebude nějaký tunel či další IPB, nové problémy (Kožený a privatizace, povodně, konec světa), které zas zaplácne daňový poplatník. Konec konců, kdyby se platily daně jen za to, co si koupím, víc lidí by to spolklo (paltit jen za to, že vydělávám je takové \'zvláštní\', kdybych paltil jen DPH, zbyde mi víc peněz na utrácení (navíc DPH se vybírá lépe, než klasické daně - DPH je součástí ceny)). Kdyby se do DPH rozpočítaly sociální, zdravotní a další pojištění, které se odvozují od výše platu, tak bych to v důsledku zaplatil stejně, ale myslím, že by ubylo zbytečných úředních šimlů 87). Nejsem ekonom, ale co se zkusit zamyslet nad tímto způsobem vybírání daní? (u plátců DPH by se pak nevracelo DPH celé, ale jeho část (aby se zaplatilo sociální, zdravotní a další poplatky)).

Váš názor by mne zajímal...

Vložil martin, 2003-11-14, 10:56

Taky se to tak může brát. Jen malá připomínka, ale jinak s tím teoreticky více méně souhlasím. Ten trend s vybíráním DPH souvisí právě s jejím snadnějším vybíráním.

Jinak začlenění sociálního a zdravotního pojištění do DPH (nebo něco podobného formou nepřímé daně) je skutečně zajímavý nápad. Ale zkusme se zamyslet nad tímto - kupuji jen nejnutnější věci. Moc neutrácím, protože si to nemohu dovolit. Odvádím proto méně peněz do DPH a tím pádem do státní kasy. Méně (nevím jak moc méně) než když ji platím z podpory od sociálky. V nynější praxi je to sice podobné - ti co vydělávají méně, platí menší daně a odvádějí méně peněz. Ale přece jen odvádějí peněz více než by odváděli ve formě DPH. A doplácejí na ně ostatní, kteří víc utrácejí. Ano, to se děje i teď. Ale proč proto rušit přímé daně?

Spíš je lépe ukázat lidem, že pokud nezaplatí, stihne je trest, který opravdu přijde (o tom se zmiňujete v hlavním článku) - viz akce Kryštof a tzv. Kryštof 2. Lidé nyní vidí, že poku jedou rychle, ... je velká šance, že z toho nevyjdou bez pokuty.

Teď zpět k DPH. Placení všeho z ní - potom by muselo dojít k navýšení této nepřímé daně - k tomu abychom měli bezplatné zdravotnictví, školství.

Možnost je samozřejmě platit malé daně a peníze si schraňovat bokem a když přijde nutnost - návštěva lékaře, výuka mých dětí na ZŠ, sáhnu do těchto úspor (jistě ne malých) a vše si zařídím. Jenže popravdě řečeno - kolik lidí je schopno myslet takto do budoucna a šetřit si na časy \"až se zima zeptá...\". Někteří lidé mají dokonce tak nízké příjmy, že by si sice bokem ušetřili na lékaře a školství, ale pokud by přišla nějaká nepředložená situace (povodeň,...), lidé by najednou měli úspor málo, a nebo by jim na zaplacení škod stačili, ale potom by jim nezbyly žádné na onoho zmiňovaného lékaře atd... A kdo se pak o ně postará? Stát? A z jakých prostředků? Jistě, o tom váš článek není. Nesměřujete k anarchii. Ale je třeba si uvědomit, že žijeme v sociálním státě, kdy bohatší pomáhají (ne doplacejí, ale POMÁHAJÍ) ze solidarity, z lidskosti na ty, kteří to potřebují.

Takže v kostce:

Kdo nám zaručí...? - policie, represe. Lidé (potenciální podvodníci) musí vidět, že pokud něco nezákoného provedou, přijde trest. A to se poslední dobou začíná konečně dít.

Platit za to, že vydělávám... - jsme v socíálním státě, kde se bohatší starají o chudé. Platí na to, aby chudí a potřební měli patřičnou a odpovídající péči a životní úroveň. Ne z nějakého prospěchu (i když se bohatším vyplácí následné odpisy z daní atd...), ale z pouhé solidarity k druhým. Proto, že cítí, že by se potřebným mělo pomáhat.

Nejsem ekonom... - také nejsem ekonom:)). Studuji UHK obor dějepis - občanská nauka. Možná právě proto mé stálé upozorňování na sociální stát, na solidaritu :). Ale já to tak cítím a myslím si, že je to správné. Nejsem Ing., Mgr., ani ředitel zeměkoule. Jen píši to, co cítím, co vím.

Zdravím Brblu a přeji pěkný víkend!

Vložil Brbla [web], 2003-11-14, 14:05

Ano, jen je třeba rozlišovat, kdo je potřebý, a kdo lenoch. Pomoci potřebnému, postiženému (fyzicky či pohromou), prostě člověku, který se ocitne v nouzi vypomoci. Pokud dotyčný v nouzi setrvává a sám se nesnaží (ostatní se přece postarají) - nechal bych řešení situace jen a pouze na něm. Stává se zbytečnou přítěží pro společnost (navíc jeho příklad - nedělám a mám se dobře - vede k následování (vidíme všude kolem 87)) a nevidím důvod, proč takového člověka sponzorovat na úkor těch, co to opravdu potřebují.

Suma sumárum: Daně platit (rozumná výše a postihy za podvody, aby se nevyplatilo s čísly žonglovat, potřebným (tedy těm, co si to \'zaslouží\') pomáhat, lenochy a budižkničemy ze sociální péče vyloučit, v případě kriminálních činů tyto živly zavřít a donutit pracovat (aby vrátili dluh společnosti)(teze, dáme mu ty peníze, protože on si jinak stejně nakrade - je špatná).

Závěr - investice peněz z daní průhlednou, pro veřejnost snadno kontrolovatelnou formou (ne tuny papíru a nařízení co když jak komu zaco a proč...), aby bylo vidět, že ty peníze se neprošustrují, ale opravdu používají pro blaho těch, co je platí!

Co Vy na to?

Vložil coach outlet [web], 2019-07-08, 04:45

https://outletcoachonlinesstores.com Coach Handbags Outlet

https://coachbagsonsaleoutlets.com Coach Bags Factory Outlet

https://coachoutletonlinessale.com Coach Sale

https://coachoutletonlinessale.com Coach Purses Outlet

https://coachoutletonlinessale.com Cheap Coach Purses

https://outletcoachhandbagsale.com Coach Bags On Sale

https://coachfactoryoutletstoress.com Coach Bags Outlet

https://outletmiachaelkorshandbagss.com MK Outlet

https://outletmiachaelkorshandbagss.com Michael Kors Factory Outlet

https://outletmkbagss.com Michael Kors Purse Sale

https://outletmkbagss.com MK Outlet

https://outletmkbagss.com Cheap Michael Kors Purses

http://outletsalemichaelkors.com Michael Kors Outlet Online

http://outletssalemichaelkors.com Michael Kors Outlet Store

http://mkfactoryoutletss.com Michael Kors Purses On Sale

Vložil Joon [web], 2019-07-10, 05:56

http://mkouletbagsales.com MK Outlet

http://mkouletbagsales.com Michael Kors Crossbody Sale

http://mkhandbaagsoutlet.com Michael Kors Store

http://outletmkbagsoutlet.com Cheap Michael Kors Purses

http://outletsmkfactory.com Michael Kors Handbags Sale

https://outletmkhandbagss.com Michael Kors Outlet Online

https://mkoutletsbagsonline.com Michael Kors Purse Outlet

https://outletcoachonlinestoress.com Coach Factory

https://coachfactoryoutletsalestores.com Coach Handbags Clearance

https://outletcoachandbagssale.com Coach Purses Outlet

https://outletcoachonlinesstore.com Coach Handbags Outlet

https://coachoutletstoressales.com Coach Bags Outlet

Přidání komentáře:

Identifikace autora

Váš komentář

Nepoužívejte HTML značky, jen text. URL začínající http:// nebo ftp:// budou zobrazeny jako odkazy.